Jau ilgai ir tradiciškai organizuojama Tatrų kelionė prieš dvejus metus įgavo dar kitokią formą. Girvydui kilo idėja, surengti tokią kelionę, kurioje žmonės daugiau išmoktų apie alpinizmą ir praktiškai tą išbandytų. Suburta kalnų šaika – aš (Justina), Simonas, Girvydas ir Karolis – ėmėsi organizuotis kelionę sau ir vėliau – skirtą kitiems.
Taip jau sutapo, kad kaip tik neseniai grįžo Simonas iš ledo mokymų Prancūzijoje ir išmoko naujų dalykų. Tad idėja daryti lipimo ledu mokymus labai natūraliai kilo. Ir, žinoma, žmonėms labai reikia pačių pagrindinių žinių, kad galėtų laipioti kalnuose, tokių kaip ėjimas ryšiu, saugos darymas, naudojimasis ledkirčiu, katėmis ir kita įranga bei panašūs dalykai.
Girvydas su Karoliu nusprendė apsiimti šių „basic” dalykų mokymais. Aš tuo metu nusprendžiau labiau pasigilinti į lavinų temą, kadangi apie lavinas iš tiesų mažai ką žinojau. Bet apsiimti mokyti kitus buvo puiki paspirtis daugiau išmokti ir pasigilinti į šią temą pačiai. Tad griebiau skaityti įvairius šaltinius, žiūrėti Youtube filmukus ir užsirašinėjau tai, kas atrodė naudinga žinoti.
Tad taip gimė pati idėja ir pirmas dublis prieš dvejus metus manau labai pavyko. O idėja tokia – tris dienas trys skirtingos grupės mokosi pas vis kitus mokytojus tų skirtingų dalykų.
Ledo laipiojimas
Pavyzdžiui, vieną dieną mokosi ledo laipiojimo – kaip naudotis ledo įrankiais ir katėmis, kaip darytis saugą ant ledo, kaip įsirengti nusileidimą. Kiekvienas gauna pabandyti lipti ledu ar net pasidaryti saugas. Visada iš šios mokymų dienos visi grįžta su daug įspūdžių, nes dauguma nebūna bandę laipiojimo ledu.

Baziniai mokymai
Kitą dieną vyksta kiti mokymai – baziniai mokymai, kur kiekvienas gali pagilinti žinias ir praktiškai išbandyti stabdymosi ledkirčiu technikų, saugų darymo ir kitų dalykų, kurie galiausiai padeda pasiekti viršūnę.

Lavinų mokymai
Taigi lavinų diena – šita tema gana retai būna pačiupinėjama, nes dauguma ko gero, mažai ką žino apie tai ir galbūt net yra manoma, kad apie lavinas labiau naudinga žinoti slidininkams, o ne alpinistams. Tačiau tai nėra tiesa, tad lavininiai mokymai ir yra skirti supažindinti su pačiu procesu, kaip susidaro lavinos, kas jas iššaukia, pasidalinti patarimais, ką reikėtų žinoti, kad jų išvengti, na, ir galiausiai, ką daryti, jei į laviną visgi patenki.
Lavinų diena susideda iš dviejų dalių – viena teorinė, kita praktinė. Kalnų namuke iki poros valandų trunka teorinė dalis, o vėliau einam į praktinę dalį – mokymosi gelbėti žmones, patekusius į lavinas naudojantis lavininiais ieškikliais, zondais ir kastuvais. Tik žmones pakeičiam į kuprines, kad beieškant niekas neuždustų. Vieni užkasa kuprines, kiti jų ieško, bandydami surasti ir iškasti kuo greičiau. Vėliau taip pat užkasinėjam ir žmones – tuos, kurie nori – kad pajaustų, kad ir nepilnai, ką reiškia būti po lavina.

Visas tris dienas kiekvienas mokytojas atkreipia dėmesį kaip kiekvienam sekasi. Tad po tų trijų dienų, visi perskirstomi į tris (ar 4) skirtingas grupes pagal pajėgumus ar technikos supratimą. Kiekviena grupė eina skirtingą maršrutą į kokią nors viršūnę, paskirtą grupei pagal sudėtingumą.
Na, o penktą dieną visi mokytojai nori pailsėti nuo mokinių, tad lipa atskirai, bet, norintys kažkur eiti, turi pilną teisę pasirinkti ir gali išnaudoti įgautas žinias savarankiškai lipant. Na, o mes pirmais metais lipom į Čierny štit – lipom aš, Girvydas ir Simonas, nes Karolis deja susirgo.
Trijulė jau buvo visiškai pavargus nuo mokymų, tad lipimas buvo dvigubai smagesnis, nes nereikėjo jau nieko mokyti. Viršūnė gana techniška, bet užlipom, nors, tiesa, tai buvo iš antro karto – pirmą kartą bandėm lipti dar prieš mokymus, bet sniegas buvo per purus, kad galėtume judėti pakankamai greitai ir pasiekti viršūnę laiku. Antrais metais, deja, laisvos dienos nebuvo.
Na, o šiais metais ta pati trijulė lipom į Lomnicky štit. Pakilti iš esmės reikėjo daugiau, bet lipimas buvo mažiau techniškas nei manėm. Praktiškai visą laiką užteko slenkančios saugos. Ant viršūnės išgėrėm ne tokios skanios Kofolos ir nusileidom per šešias 60 m virves ir kuluaru žemyn.

Tad tokie tie mūsų mokymai Tatruose. Iš dalyvių sulaukiam labai daug gerų žodžių ir visi kažko naujo išmoksta. Mes stengsimės ir toliau organizuoti mokymų Tatrus, nebent kitos kelionės sutrukdys. Kadangi darom viską tik iš idėjos, iš dalyvių tikimės tik mūsų išlaidų padengimo, nieko neuždirbam. Tad jei nori kažko naujo išmokti – stebėk naujienas KTU žygeivių klubo Ąžuolas FB puslapyje.

Parašykite komentarą